Jednostka Wojskowa GROM - symbol Wojsk Specjalnych w systemie Sił Zbrojnych RP

We wtorek 22 stycznia 2019 r. w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym im. bł. ks. Romana Archutowskiego odbyło się spotkanie z p. Łukaszem Niemczykiem, w którym uczestniczyli uczniowie zainteresowani wojskowością. Nasz gość z ogromną pasją i zaangażowaniem opowiadał nam o Jednostce Wojskowej Wojsk Specjalnych GROM.

Dowiedzieliśmy się, że jest ona przygotowana do prowadzenia akcji bezpośrednich i bardzo niebezpiecznych, które odbywają się poza granicami naszego kraju w miejscach ogarniętych wojną. Pan Niemczyk przygotował dla nas także filmiki dotyczące rekrutacji oraz ćwiczeń praktycznych tej jednostki wojskowej. Po części teoretycznej uczniowie mogli zapoznać się ze sprzętem GROM-owca, zobaczyć zawartość ekwipunku i poznać jego szerokie zastosowanie na co dzień podczas misji. Spotkanie było dla nas niezapomnianym doświadczeniem, które uświadomiło nam, jak trudna jest praca komandosa przebywającego tygodniami w niebezpiecznych warunkach z dala od rodziny i ojczyzny. Myślę, że świadectwo człowieka oddanego Polsce, na długo pozostanie w naszych sercach i pamięci.

Tekst: Dorota Ziółkowska, kl. 3a